Uzunköprü Haberleri Okuma Sayısı: 307

YAĞ FİYATLARININ DÜŞMESİNİ İSTİYORSAK KANOLA ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

CHP Edirne Milletvekili Dç. Dr. Okan Gaytancıoğlu,gazetemize yaptığı açıklamada:Türkiye yağlı tohumlu bitkilerde üretim potansiyelini kullanamadığı için bitkisel yağlardan net ithalatçı bir ülkedir. Petrolden sonra en fazla dövizi ayçiçeği ve diğer..

YAĞ FİYATLARININ DÜŞMESİNİ İSTİYORSAK KANOLA ÜRETMEK ZORUNDAYIZ

CHP Edirne Milletvekili Dç. Dr. Okan Gaytancıoğlu,gazetemize yaptığı açıklamada:Türkiye yağlı tohumlu bitkilerde üretim potansiyelini kullanamadığı için bitkisel yağlardan net ithalatçı bir ülkedir. Petrolden sonra en fazla dövizi ayçiçeği ve diğer yağlı tohumlu bitkilerin ithalatına ödüyoruz. 2020 yılında Türkiye’de ve ithalatçı olduğumuz Rusya ile Ukrayna’daki üretim azalmalar marketteki fiyatların %80-90 artmasına yol açtı. İthalat faturamız 1 milyar $’dan 2 milyar $’a çıktı. Bu artışları önlemek için başta ayçiçeği olmak üzere diğer yağlı tohumlu bitkilerin üretimini arttırmalıyiz. Burada en avantajlı ürün Kanola’dır. Kanola bünyesinde ayçiçeğinden daha fazla yağ bulundurur. Ayçiçeğinde %40-45, kanola’da ise %50 yağ vardır. Kanolanin küspesi de çok değerli bir hayvan yemidir. Dolayısıyla kanola üretimini arttırmak Türkiye’nin yağ açığını azaltmaya çok büyük katkı sağlayacaktır.

Kanola (rapidseed) 1970’li yıllarda hasattan sonra bünyesinde kanserojen bir madde olan erüsik asit oluşturduğu için Dünya’da yasaklanan bir ürün olmasına rağmen Kanada’lı bilim adamlarınca yapılan ıslah çalışmaları sonucunda erüsik asit sıfirlanmıştir. Bundan dolayı da adı KANOLA olarak tescillenmiştir. Kanola ekilişlerinin yaygınlaşması için Devlet tarafından üreticilere sertifikalı tohumluk temin edilmeli ve kg başına 50 kuruş olan desteklemesi en az 1 TL’ye çıkartılmalıdır. Bu teşviklerle Türkiye’de ekilmeyen milyonlarca dekar arazide kanola üretimini yaygınlaştırmak ve bitkisel yağlarda dışa bağımlı olmamak mümkün olabilecektir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL