Siyaset Okuma Sayısı: 265

ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA BAŞKANLIKLARI İÇİN ACİL BİR DÜZENLEME YAPILMALI

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Çiftçi Malları Koruma Başkanlıklarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekti. Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 1941 yılında çıkarılan Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanuna..

ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA BAŞKANLIKLARI İÇİN ACİL BİR DÜZENLEME YAPILMALI

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Çiftçi Malları Koruma Başkanlıklarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekti.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 1941 yılında çıkarılan Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanuna göre kurulan başkanlıkların bugün büyük zorluklar yaşadığını, gelirlerinin olmadığını, herhangi bir ücret almaksızın çalışan başkan ve üyelerinin icra tehdidi altında kaldığını söyledi.

Söz konusu kanunun çıktığı dönemde çiftçinin mallarının korunmasını sağladığını ve büyük yararı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu ancak aradan geçen 80 yıl içinde kanunda günün şartlarına uygun bir düzenleme yapılmadığı belirterek böyle bir düzenlemenin gerekli olduğunu ifade etti.

Çiftçi Malları Koruma Başkanlıklarının hala çiftçinin mallarının korunması için önemli olduğuna vurgu yapan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Başkanlıklar çiftçimizin mallarını korumak için koruma bekçileri tutmak zorundalar. Oysa çiftçinin tarlasından ekininin ahırdan hayvanının çalınmaması için bu bekçiler şart. Çiftçi mallarını korumak için çalışırken saldırıya uğrayan bekçilerimiz var. Koruma Başkanlıklarının herhangi bir gelirleri yok ve toplamaları gereken parayı da toplayamıyorlar. Buna karşı bekçilerin maaşı ve sosyal sigorta primlerini ödemeleri gerekiyor.

Şimdi bu görevlerde bulunmuş vatandaşlarımıza devlet bekçilerin sigorta primleri nedeniyle yüksek miktarlarda borç gönderiyor. Yapılması gereken günün şartlarına göre kanunda gerekli değişiklikleri yapmaktır. Koruma Kuruları Başkan ve üyelerine huzur hakkı verilmeli, bekçilerin maaşları ve diğer ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalıdır. Ayrıca geçmişe dönük olarak koruma Başkan ve üyelerine çıkarılan borçlar silinmeli veya yine devlet tarafından ödenmelidir.”

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL