Uzunköprü Haberleri Okuma Sayısı: 240

TARİHİ KÖPRÜ İÇİN ÇALIŞMALAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK!?

Uzunköprü ye 25 Aralıkta  2020 tarihinde  gelen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bugün ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı, serhat şehrimiz Edirne’de olmaktan ve buradaki ulaşım altyapı çalışmalarımızı sizlerle birlikte..

TARİHİ KÖPRÜ İÇİN ÇALIŞMALAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK!?

Uzunköprü ye 25 Aralıkta  2020 tarihinde  gelen Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bugün ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı, serhat şehrimiz Edirne’de olmaktan ve buradaki ulaşım altyapı çalışmalarımızı sizlerle birlikte yerinde takip etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Edirne programımızın son bölümünde dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü’de sizlerle birlikteyiz.
Edirne’den Kars’a doğubatı, kuzeygüney ayırt etmeksizin ülkemizin her köşesine ulaştırma ve haberleşme yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. İlk yapıldığında 1392 metre uzunluğunda, 5,4 metre genişliğinde ve 174 gözü olan köprünün, günümüzde uzunluğu 1266 metre, genişliği 6.8 metre ve göz sayısı 171 adettir. Yağış ve taşkın mevsimlerinde, Ergene Nehri’nin azgın suları üzerinde rahatlıkla geçiş için izin veren köprümüzün, Mimar Muslihiddin Bey tarafından eşsiz bir ustalıkla yapıldığı dikkat çekmektedir. 19671971 yılları arasında, iki şeridi araç trafiğinden kaldırılmak suretiyle öğün döşemesine takviye ilave edilerek genişletilen köprü ağır taşıtlı trafik yükü karşısında dinamik etkilere maruz kalmıştır. Karayolları Genel Müdürlüğü’müz, 2013 yılında yaptığı alternatif köprü ile Uzunköprü’yü ağır taşıt trafiği yükünden kurtarmıştır. Uzunköprü’müzün restorasyon ihalesini 28 Aralık Pazartesi günü yapacağız.

Çalışmalara 2021 Yılı Başında Başlayacağız. Restorasyon kapsamında öncelikli olarak kemerleri askıya alarak, 25 ayrı kemerin onarımı yapacağız. Asfalt ve beton döşemeleri kaldırarak, doğal taş kaplama yapacağız. Korkuluklardaki eksik olan taşları tamamlayacağız. Çimentoları kaldırarak, özüne uygun şekilde Horasan ağacı ile derzler yapacağız. Tarihi, kültürü, stratejik konumuyla nehirlerin kavuşma yeri, doğubatı geçişinin kilit noktası olan Edirne’ye ne yapsak azdır, yeridir, gereklidir” diye konuştu.

Uzunköprü Halkı Soruyor Müjdeyi verdiniz ,Tarihi verdiniz, Onarım neden başlamıyor?elinizi kolunuzu bağlayan mı var?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL