Köşe Yazarlarımız Okuma Sayısı: 372

MÜFİT DEMİRKOL YAZDI;BAYRAĞIMIZA SAYGI, MİLLETİMİZE SAYGIDIR

2893 Sayılı Türk bayrağını koruma kanunu.; Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin..

MÜFİT DEMİRKOL YAZDI;BAYRAĞIMIZA SAYGI, MİLLETİMİZE SAYGIDIR

2893 Sayılı Türk bayrağını koruma kanunu.;

Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve yönetmelikte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. (2) Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz. Bu Kanuna ve yönetmeliğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.

Tarih boyu Türk milletinin uğruna can verdiği ve vermeye de devam ettiği kutsallarımızdan olan ay yıldızlı bayrağımızın bilgisizce, biraz da umursamazlıkla, sanki bağlılıkları gösteriliyor gibi (!) çeşitli şekillerde ve yerlerde kullanılması, ya da kullanılmaya çalışılması, bayrağımıza ve bu millete olan saygısızlıktır. Bu saygısızlık iki sebepten kaynaklanmaktadır.

Birincisi, “bilgisizlik” ikincisi ise “umursamazlık” tır. Savaşa giderken, düşman üzerine “Allah-ü Ekber” nidaları ile can vermeye giden, kınalı, şanlı ordumuzun elinde hep bu ay yıldızlı bayrağımız vardır. Bu ay yıldızlı bayrağımıza el basılarak, uğruna can vermeye yemin edilir. Can verildiğin de şanlı bayrağımıza sarılınarak toprağa verilir.

Bu gün 04 Temmuz 2021. Amerika birleşik devletlerinin kuruluşunun yıldönümüdür. Bundan 18 sene önce Irak’ta şanlı ordumuzun başlarına gene Amerika birleşik devletleri askerleri tarafından başlarına çuval geçirilmesinin yıldönümüdür. Şöyle ki;

Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde kararğah kurmuş bulunan bir binbaşı komutasında ki 11 Türk silahlı kuvvetleri mensubunun ve Türkmen mihmandarlarının Irak’ta ki işgal kuvvetlerinin bir parçası olan Amerikan 173.Hava indirme tugayına bağlı askerlerce ve yanlarında peşmergelerinde bulunduğu bir şekilde sürpriz bir baskın sonucu derdest edilmeleri ve başlarına çuval geçirilmek sureti ile götürülüp,60 saat süresince sorguya çekilmelerinin yıldönümüdür.

Bu ve buna benzer olaylar ne yazıktır ki zaman zaman gerçekleşmektedir.         Hiç bir kuvvet uğruna can verdiğimiz ay yıldızlı şanlı bayrağımız için can veren şanlı silahlı kuvvetlerimize karşı bu şekilde bir davranışta bulunamaz. Bunun cezasının bu güne kadar verilmediği, nefretimizin bildirilmediğine bakılırsa, bu olaylara birilerinin göz yumduğu maalesef ortadadır.

Meclis toplantı salonlarının sırt dayanılan yerlerinin de ay yıldızımızla kaplanmış olması da ay yıldızımıza siyasilerimizin ne derecede saygı gösterdiğinin acı bir göstergesidir.

İster “bilgisizlik”, ister “umursamazlık” olsun. Her şartta ve her durumda uğruna can verip, can aldığımız şanlı bayrağımızın korunması gerekmektedir.              Bu da kanunlarla belirtilmiştir.

Aksi davranışlarda bulunanların cezalandırılmaları kanun gereği şarttır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL