Edirne Haberleri Ekonomi Okuma Sayısı: 534

“LAVANTA” KOKULU TARLA GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR”

Edirne Valiliği himayesinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Lavanta Tarla Günleri, enstitü bahçesinde düzenlenen etkinlikle başladı. Edirne Valisi Ekrem..

“LAVANTA” KOKULU TARLA GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR”

Edirne Valiliği himayesinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Lavanta Tarla Günleri, enstitü bahçesinde düzenlenen etkinlikle başladı.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, lavantanın ekonomik değeri yüksek bir bitki olduğunu vurguladı.

Trakya’da lavanta ekim alanlarının genişlediğini belirten Canalp, lavantaya çiftçinin ilgisinin arttığını ifade etti.

Lavantanın ekonomik değeri yüksek bir tıbbi aromatik bitki olduğunu anlatan Canalp, “Lavanta, yoğun ekim yapıldığında arıcılık ve bal üretimi açısından da son derece kıymetli bir bitki. Lavanta balı monoflora bal olarak ifade ediliyor. Kilosu 25 avrodan başlayıp 150 avroya kadar artan ekonomik bir değer. Lavanta ekimi arttıkça lavanta balı üretimi de otomatik olarak artıyor. Bu da çiftçilerimize ekonomik değer olarak katkı sağlamaya devam ediyor.” dedi.

Canalp, lavantanın turistik ürün olduğuna dikkati çekerek lavanta tarlalarının görselliğiyle turistlerin ilgisini çektiğini dile getirdi.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek ise Edirne’de 560 dekarlık alanda lavanta ekimi yapıldığını ve bu alanlardan ekonomik gelir elde edilmeye başlandığını söyledi.

Konuşmaların ardından lavanta bahçesinde katılımcılar sembolik hasat gerçekleştirdi. Buradan hasat edilen lavantalar buhar distilasyon ünitesine taşındı, lavanta yağı çıkarma işlemi yapıldı.

 

Uzunköprü’müzün ilk kadın kooperatifi Uzunköprü Kadın Eli Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile birlikte Edirne Kültür Müdürlüğü’nün organize ettiği ,11-12 ve 14-15 Haziran tarihlerinde devam edecek olan 4.Lavanta Tanıtım Günleri’nde  stand açarak Uzunköprü’müzü temsil ettiler. Standa bir çok Uzunköprülü ve Edirneli vatandaşlarımız ziyarette bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL