Ekonomi Okuma Sayısı: 274

İŞKUR, Engelli ve Eski Hükümlülerin İstihdamına Yönelik Desteklerini Arttırarak Sürdürüyor

İŞKUR, Engelli ve Eski Hükümlülerin İstihdamına Yönelik Desteklerini Arttırarak Sürdürüyor (2021/3. Dönemine İlişkin Proje Başvuruları Başladı.) Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin mesleki eğitim..

İŞKUR, Engelli ve Eski Hükümlülerin İstihdamına Yönelik Desteklerini Arttırarak Sürdürüyor

İŞKUR, Engelli ve Eski Hükümlülerin İstihdamına Yönelik Desteklerini Arttırarak Sürdürüyor (2021/3. Dönemine İlişkin Proje Başvuruları Başladı.)

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecektir.

https://www.iskur.gov.tr internet adresimizde yer alan Başvuru Rehberi ve Başvuru Kılavuzuna göre hazırlanacak projeler, kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan Komisyon tarafından değerlendirilecektir. Komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde, başvuru sahibinin talep etmesi halinde, aşağıdaki maliyetler karşılanabilecektir:

  1. a) Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 TL.
  2. b) İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 15.000 TL.
  3. c) Demirbaş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 45.000 TL.

Kabul edilen her bir proje için 65.000 TL’ye kadar hibe desteği sağlanacaktır.

Verilecek desteğin amacı, engellilerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır.

 

Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje başvurularını, 12 Temmuz 2021 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğü veya Hizmet Merkezlerine elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL