Uzunköprü Haberleri Okuma Sayısı: 286

ASLAN:“GENÇLERİMİZ İŞ ARIYOR, İŞVERENLERSE İYİ YETİŞMİŞ ÇALIŞAN BULMAKTA ZORLANIYOR.

Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mesleki İşbirliği Protokol Yürütme Kurulu Başkanı Egemen Aslan Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi..

ASLAN:“GENÇLERİMİZ İŞ ARIYOR, İŞVERENLERSE İYİ YETİŞMİŞ ÇALIŞAN BULMAKTA ZORLANIYOR.

Uzunköprü Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mesleki İşbirliği Protokol Yürütme Kurulu Başkanı Egemen Aslan Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mesut Kaya ve Müdür Yardımcısı Burcu Yalınız Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ı ziyaret ederek Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında yapılan çalışmalar ve faaliyetler ile gelecek vizyonu ve ihtiyaç belirleme çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen projeler ve planlanan faaliyetler hakkında bilgilendirme ve fikir alışverişinde bulundular.

Ziyarette UZTB Yönetim Kurulu Başkanı Egemen Aslan “Gençlerimiz iş arıyor, İşverenlerse iyi yetişmiş çalışan bulmakta zorlanıyor. Biz, bu meselenin mesleki eğitimle çözüleceğine inanıyoruz. “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” sloganı ile TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu da çok önem verdiği Meslek Liseleri Türkiye’de istihdam konusunda yaşanan sorunların çözüm yerleridir. Bugün en temel sorunlardan biri, ilgili sektöre uygun, yeterli sayıda nitelikli eleman bulunamaması. İşletmeler, istihdam edilenlerin mesleki yeterliliğini sağlamak amacıyla kurum içi eğitimlerle bu sorunu aşmaya çalışıyor. Şirket içi eğitimlere harcanan zaman ve emek, sektörde ciddi bir iş kaybına ve maliyete yol açıyor. Her işletme çalışanlarını benzer bir eğitim sürecinden geçiremediğinden, mesleki ve teknik eğitim mezunu olan gençlerin bir kısmı uygun niteliklere sahip olamadıkları için istihdam edilemiyorlar. Çözüm Mesleki ve teknik eğitimde teorik bilgiyi veren okul ile uygulamalı eğitimin merkezi olan işyeri arasındaki ikili yapının güçlendirilmesidir. Bizler de bu bağı güçlendirerek eğitim kalitemizi  geliştirmek adına ilçemizdeki tüm işletme ve kurumları bu sisteme entegre etmek ve onların işgücü ihtiyaçlarını belirlemek  için çalışıyoruz. Dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL