Köşe Yazarlarımız Okuma Sayısı: 481

SERDAR MANGA YAZDI:EDİRNE SOSYAL DEFLATÖRÜ

Internet dünyasının sanal Meydan Larousse ansiklopedisi olan Wikipedia ciddi ekonomistlerin yakınen bildiği Deflatör kavramını herkesin anlayacağı şekilde şöyle açıklamış: “Deflatör parasal terimlerle ifade edilmiş olan bir iktisadi faktörün değerinin gerçek..

SERDAR MANGA YAZDI:EDİRNE SOSYAL DEFLATÖRÜ

Internet dünyasının sanal Meydan Larousse ansiklopedisi olan Wikipedia ciddi ekonomistlerin yakınen bildiği Deflatör kavramını herkesin anlayacağı şekilde şöyle açıklamış: “Deflatör parasal terimlerle ifade edilmiş olan bir iktisadi faktörün değerinin gerçek değere çevrilmesinde kullanılan fiyat endeksini ifade eder. Para darlığını destekleyici etkendir. Bu etkenlerin başında faizlerin yükseltilmesi, kredilerin daraltılması, tasarruf, piyasadaki paranın geri çekilmesi gelir.”

Diyelim ki, 6 aylık enflasyon oranını TUIK % 24,73 olarak, ENAG ta % 41,16 açıkladı ama siz yurttaşların ocak ayından bu güne cüzdanınızda bizzat yaşadığı enflasyon oranı % 53,80. Gerçek enflasyonu yaşayan halkın rakamı kabaca deflatör hesabı oluyor işte. Kabaca bir analizle, vatandaş deflatör hesaplama formülüne dahi ihtiyaç duymadan açıklanan farklı enflasyon rakamlarını en gerçekçi fiyatlarla bulabiliyor.

Deflatör kavramının gerçek fiyatları, o fiyatların yarattığı sonuçları ve sonuçların getireceği politikalar dışında birde sosyal alanda kullanımı var ki; yönetici vasfına sahip ekabir icraatlarının performans ölçümlemesinde kullanılıyor. Objektif İktisatın başvurduğu deflatör formülüne benzer bir algoritmik hesaplaması var bunun da.  Varsayımsal, anketsel yada istatiksel değil. Finansal davranış bilimleri yüksek lisans/doktora alanının başvurduğu bir formülasyon. Beyan edilmiş kaynaklı bilgileri (haberleri) her 3 ayda bir teknik modüllere giriyorsunuz ve size gerekçeleriyle performans ölçüt sıralaması veriyor. 20/10/2010 tarihinde kurup sonrasında kapattığımız Trakya Kalkınma Derneği olarak her ay Trakya’nın tüm milletvekillerinin, valilerinin, belediye başkanlarının, Ticaret-Sanayi Odalarının vb, performanslarını sosyal deflatör modeline göre ölçümleyip Trakya Kalkınma Ajansı toplantılarında sivil kalkınma kuruluna ve haliyle o zamanki Kalkınma Bakanlığı’na raporluyorduk.

Velasılı, bu yazımda sosyal deflatör formülasyonunu kullanarak hesapladığım 1 Nisan-1 Temmuz arasındaki ilk 10 bağlamında Edirne Vilayeti ekabir performans sıralamasına yer vermek istiyorum.

Havsa Belediye Başkan (ı)

Mecidiye Muhtarlığı

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası

Mv.Baran Yazgan

Keşan Kaymakamlığı

Edirne Vali (si)

Mv.Fatma Aksal

Uzunköprü Ticaret Borsası

Edirne Emniyet Müdürlüğü

Uzunköprü Emniyet Müdürlüğü

En kötü noktasında ise deflatörümüz şu sonucu veriyor:

İl/İlçe Ziraat Odaları

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası

Mv.Ediz Ün

Uzunköprü Kaymakamlığı

Mv.Mehmet Akalın

Uzunköprü Belediye Başkanlığı

Edirne Merkez İlçe Belediye Başkanlığı

Enez Belediye Başkanlığı

Meriç Belediye Başkanlığı

Edirne İl Özel İdaresi

Diğer kurumlar nerede diyecek olursanız; demekki sosyal deflatör sıralamasının en iyi yada en kötü 10 performans sıralamasına girmemişler yahutta orta sıralarda yer almışlar şeklinde yanıtlayabilirim. Bununla birlikte altını önemle çizmem gerekir ki; bu sıralamayı ben kafama göre yapmıyorum. Bu işin profesyonellerin başvurduğu bir algoritması var.  Ben sadece hesaplama modüllerine (BD, TD, OLS vb) tarih (31 Mart seçimlerinden 1 temmuza kadar) ve parametreleri (medyaya yansıyan sosyal, çevresel ve mali bilgiler) aynen girdim. Algoritma hepsini alıp hem sıralama veriyor hem de A dan D’ye kadar peformans değerleme notu. Erken seçim, dönüşüm, arınım yada azltım ne derseniz deyin, radikal değişim sürecine girdiğimiz bu yıl, sosyal deflatör hesaplamalarını periyodik olarak yapıp paylaşacağım.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL