Köşe Yazarlarımız Okuma Sayısı: 408

SELİM BEKAR YAZDI;İNSANOĞLUNDA KORKU HAKİM OLMUŞ

Sevgili okurlarım, Hava sıcaklığı dün 41 derecedeydi Uzunköprü kavruluyor bende klavyenin tuşlarına basarken ter içinde kalıyorum. Gündem sıcak, hava gündemden sıcak vatandaş geleceğinden umutsuz işsiz kalır mıyım kısa çalışma ödeneği..

SELİM BEKAR YAZDI;İNSANOĞLUNDA KORKU HAKİM OLMUŞ

Sevgili okurlarım, Hava sıcaklığı dün 41 derecedeydi Uzunköprü kavruluyor bende klavyenin tuşlarına basarken ter içinde kalıyorum. Gündem sıcak, hava gündemden sıcak vatandaş geleceğinden umutsuz işsiz kalır mıyım kısa çalışma ödeneği de bitti. Azda olsa idare ediyorduk sesleri fazla çıkmaya başladı.

Sizler köşeyi okurken ben yazdığım dakikalarda kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 Çarşamba günü sona erdirildi.

Kısa çalışma ödeneğinin 30 Haziran’da bitirileceğini biliyorduk. Bir umut işte uzatılır diye bekliyorduk.

 

Erdirilme haberlerinden sonra Vatandaşlarımızdan yoğun telefon akışı oldu.Sordukları sorunun başında PANDEMİ Bittimi? Pandemi devam ediyorsa Kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 Çarşamba günü neden  sonlandırıldı.

Benimde konu hakkında edindiğim bilgilere göre bugüne kadar 3 milyon 765 bin 541 kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Ücretsiz izinden yaralanan sayısı 2 milyon 548 bin kişi. Muhalefet liderleri Sayın Cumhurbaşkanımıza çağrıda bulunuyor. Ücretsiz izin ve KÇÖ’nün süresi uzatılmalıdır. Bu çağrı ne kadar dikkate alınır uygulanır birkaç gün içinde netleşir.

Mart 2020 tarihinden bu güne kadar en çok kıraathane işletmecilerimiz çok zor günler geçirdiler. Hep bir umutla Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısından sonra yapacağı açıklamalardaydı. Bıçak kemiğe dayansa da elden gelen bir şey yok sadece beklemek umutlanmak işte umutların başladığı

1 Temmuz 2021 perşembe artık Kıraathanelerde oyun oynamak serbest. 24’de kadarda açık olacaklar, olacaklarda. Vatandaş olarak kahveye gidip oyun oynar mıyız, saat 24’te kadar vakit geçirir miyiz  işte bunları da yaşarken göreceğiz. Yüreğimize bir korku yerleşti acaba acaba diye her şeye şüpheli yaklaşıyoruz.

 

Türkiye Açılmaya devam ederken, birçok devletler kapanmaya gidiyor. Corona virüsünün kabusu bitmek bilmiyor. Korku dünyada yaşayan tüm insanların üzerinde.Ben sabah gazeteye geldiğimde tüm gazeteleri okuyorum. Haberleri izliyorum.  Okuduğum ve izlediğimden çıkardığım sonuç İNSANOĞLUNDA KORKU HAKİM OLMUŞ. Bu sonuca nasıl kanaat getirdiğimi paylaşayım. Birleşik Krallık’ta yayınlanan resmi verileri inceleyen yetkililer Delta varyantının öldürücülük oranını kamuoyu ile paylaştı. Verilere göre ikinci doz corona aşısı olanlar arasında bile Delta varyantına bağlı ölümler gerçekleşiyor. Durum böyle olunca gözler Sağlık bakanımızın açıklamalarına çeviriyorum, İstanbul başta olmak üzere 26 ilde görülen delta varyantı sayının 224’e çıktığını açıklayan Bakan  Koca 224 vakanın 134’ünün İstanbul’da görüldüğünü ifade ediyor.gel de  korkma. Sizce şimdi korkularımda aklı değimliyim. Siz  korkmuyormusunuz.. Yoksa Korkunun ecele faydası yok diyerek hayatla dalgamı geçiyorsunuz.

 

Türkiye vatandaşı olarak Aşılama sırası geldiği gibi koşa koşa gidiyoruz. İ Edirne olarak aşılamada lideriz. Vaka sayısında en düşük 5 ilden biriyiz.

 

24 haziran 2021 tarihinde Atatürk Mahallesi 5 nolu aralığında yangın çıkmış 5 ev 2 ahır kullanılamaz duruma gelmişti. İlk yardıma gelenlerin başında Uzunköprü belediyesi olmuştu.  Yangın haberimizin ardından mağdur 21 vatandaşımız belediye tarafından 2 gün misafir edilmiş sıcak aş verilmişti. Kızılay’ımız tarafından çadır kurularak vatandaşlarımız evleri olana kadar orada yaşayacaklar. Uzunköprü belediye başkanı Özlem Becan, Salı günü mağdur vatandaşlarımızı ziyaret ederek Kimse yoksa Uzunköprü belediyesi var diyerek çıkan yangında evleri kullanılamaz hale gelen ailelerimizin uğradıkları zararları en kısa sürede gidereceğiz diyerek .Vatandaşlarımızın yanında olduğunu hissettirdi.

 

Uzunköprü OSB Müteşebbis heyeti içerisinde yer alan Uzunköprü Kaymakamı Hakan Yavuz Erdoğan, ilçemizde çalışmaları bir süredir duran Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi çalışmalarını hız kazandırmak için gereken adımları atmak için geçtiğimiz hafta sonu OSB’nin yapılacağı Kavacık köyünde ziyaretlerde bulundu.

 

Bu ziyaretten bilgimiz olmadığı için kaymakam ve Muhtar arasında gecen diyalogları Uzunköprü Gazetesi muhabiri Okan Yavaşer’in haberinden öğreniyorum.

Bu projede bir tıkanmışlık söz konusu. Süreç bir şekilde iyi yönetilememiş. OSB için yeni bir çalışma yapmamız lazım. Bir eylem planını hayata geçirmek istiyoruz. Gerek gelecek yatırımcıya gerekse vatandaşa karşı şeffaf bir şekilde OSB’yi yeniden anlatmamız lazım. Köylülerin tüm endişelerini ortadan kaldıran yeni bir OSB haritası ortaya koyup yeni bir tüzük yapacağız Bu çalışmaları yaparken de şeffaf olmak adına köy muhtarını heyete dahil edeceğiz. Amacımız bu çalışmaları en kısa sürede bitirip bir an önce projede fiziksel faaliyete başlamak.”

Bu açıklamaları Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası başkanı OSB Başkan yardımcısı Ercan ihtiyar okumadı mı ki kamuoyuna bir açıklama yapmıyor. Kaymakam beyin söylediği gibi süreci iyi yönetemediğini kabul mü ediyor?


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL