Köşe Yazarlarımız Okuma Sayısı: 321

SELİM BEKAR YAZDI: GELDİLER, GÖRDÜLER VE GİTTİLER

Sevgili okurlarım,Uzunköprünün gecen hafta gündemi Ergene Nehri Kirliliği, Sizler okumaya bıksanızda, ben yazmaya devam edeceğim.gencecik vatandaşalrımız kanserden hayata veda ediyorlar.kanser vakaları, ölüm oranları son bulana kadar yazacağım. Cumhuriyet Halk Partisi..

SELİM BEKAR YAZDI:  GELDİLER, GÖRDÜLER VE GİTTİLER
Sevgili okurlarım,Uzunköprünün gecen hafta gündemi Ergene Nehri Kirliliği, Sizler okumaya bıksanızda, ben yazmaya devam edeceğim.gencecik vatandaşalrımız kanserden hayata veda ediyorlar.kanser vakaları, ölüm oranları son bulana kadar yazacağım.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi tarafından geçtiğimiz aylarda kurulan “Su Araştırma Komisyon Üyeleri” Komisyon çalışmaları kapsamında 3 Haziran 2021 Perşembe günü saat 12:30’da İlçemize gelerek “Tarihi Taş Köprümüz” Uzunköprü altından akan “Ergene Nehri Kirliliği” konusunda incelemelerde bulundular. ve başkan Ali Öztunç, açıklama yaptı. Açıklamalarda popilizim vardı. bu sözleri duymaya bıktık. çözümünüz ne. çözüm için tek kelime yok.iğneyi önce kendinize sonra cuvaldızı başkasına batırın.2010 Yılında cevre komisyon üyeleri geldi saat 19’u gösteriyorlardu.sisli bir gündü. köprü üzerinden şöyle baktılar. aman aman ne kirli. bir kaç demec. sonuç yok. kirlilikle ve kanserlerle mücadele eden yine Trakya halkı…..
başkan çok şeyler söyledi .Neler dedi. neler. abe vekilim Hükümet bu sözlere yıllardır kulağını tıkadı. duysada görsede 3 maymunları oynamaya devame diyor.gözleri kulakları duyana kadar yazıp cizeceğiz. sizlerde mecliste konuşun. bir iki.üç kere değil her toplantıda söz alın….
ANKARA’DA KOLTUKLARINDA OTURANLARA DAVULUN SESİ HOŞ GELİYOR.
Bugün Tekirdağ’da Çorlu’da Ergene’yi gördük.Ergene Nehri kirliydi.Alpullu’yu da gördük,nehir kirliydi.Bugün de Edirne Uzunköprü’de anlatıyoruz yine kirliydi.Hani Ankara’da oturup,Ergene’nin temiz olduğunu,temiz aktığını iddia edenlere diyoruz ki:Oradan davul’un sesi hoş geliyor size…Oradan görüntü güzel görünüyor size…Bir gelin buraya,nehri burada görün.Bizim gibi yapın:Çorlu,Alpullu,Uzunköprü…Ergene suyu kirli akıyor.Ergene suyu kimyasallarla akıyor.Çorlu’da söyledim,Sayın Bakan Murat Kurum’a:Gel beraber çimelim ,Şimdi bir çoğunuz çimelim kelimesini analamamış olabilirsiniz ben sizlerin anlayacağı gibi yazayım.yıkanmak ,yada bütün vucudu ile girip çıkarak yıkanmak. bu sözü söylemek kolayda uygulamak çok zor. suya elinizi koyduğunuzda kaşıntı ve döküntüler başlıyor.
Nedret AKBULUT beyfendi. 2010 yılında yüzecek balık tutacaktı. .2016 yüzüp balık tutacaktı. yıl 2021 balık tutmak ve yüzmek bir yere ergene nehrine gidip poz bile vermiyor. şimdi diyecek görmedin sen. gittim.gidiyorum. kardel medya. evet gecen yıl birkez uğradı….resim ve video çekti temiz akıyor dedi.
Başkan Ali Öztunç açıklamasını bitirdikten sonra soru alabilirm dedi. bende sordum. 13 yıldır gazetecilik yapıyorum. her ayın 21′ de gelip canlı yayın yapıyorum. ergene hep bildiim ve gördüğüm gibi kirli ve kokuyor. sizlerde gördünüz. mecliste soru önergelesini görmek istiyorum. Bakalım ne olacak. laf olsun torba dolsun mu olacak yoksa soru önergeler ardı ardınamı gelecek.
Trakya çiftçisinin yağan yağmurlardan yüzleri gülüyor. ülkemizde 41 ilimizde kuraklık baş gösteriyor.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Mayıs ayı başında kuraklıktan etkilenen il sayısını 22 olarak açıklamıştık. Mayıs yağışları yetersiz olunca kuraklıktan etkilenen il sayısı 41’e çıktı. Haziran yağışları da yetersiz olursa bu sayı daha da artacak” dedi.
Trakya iyi olsa ne oalcak 41 ilimizdeki çiftçilerimizin durumları perişan…
“Ülkemizde son yıllarda kış yağışları yetersiz. Bu yılda sezonun başından itibaren ülke genelinde beklenen yağışlar gerçekleşmedi. Bunun sonucunda meteorolojik ve tarımsal kuraklığın yanı sıra bir de hidrolojik kuraklıkla karşı karşıya kaldık” diyen Bayraktar şöyle devam etti:
“Mayıs başında kuraklıktan etkilenen il sayısını 22 olarak açıklamıştık. Mayıs yağışları yetersiz olunca kuraklıktan etkilenen il sayısı 41’e çıktı. Haziran yağışları da yetersiz olursa bu sayı daha da artacak. Yaşanan kuraklık; üretim sezonunda harcanan emeğin, kullanılan tohumun, atılan gübrenin ve ilacın karşılıksız kalmasına neden oldu. Bu durum üretim maliyetlerini de artırdı. Bu sezon maliyetlerin artmasında özellikle gübre fiyatlarında yüzde 90’a varan artışlar da etkili oldu.
Açıklanan buğday, arpa ve mercimek alım fiyatları kuraklık yaşamayan iller için makul seviyede kabul edilebilir ancak kuraklıktan zarar gören illerde yaşanacak verim kayıpları maliyeti daha da artıracak, üreticilerin daha fazla zarara uğramasına neden olacak.
Kuraklıktan zarar gören üreticilerin elinde yeterli ürün olmayacağı için fiyat artışlarından da yeterince faydalanılması mümkün olmayacak. Bu mağduriyetin telafi edilmesi için 2008 yılında olduğu gibi, bu yılda da kuraklıktan zarar gören çiftçilere dekar başına nakdi hibe kuraklık desteği verilmelidir.”
Çiftçimizi desteklemeliyiz. ülkemizin kurtuluşu tarımda…Hayvancılıkta. Hayvanclık demişken Yine üreticimizin göz yaşları dinmiyor.İneğine bile haciz geliyor. İnsanın ineği haczedilir mi ya? Ahırdaki inekten ne istiyorsunuz? Ya, birazcık anlayışlı olun.
AĞLANACAK HALİMİZE GÜLÜYORUZ. NASILSA BANA DOKUNMAYAN YILAN BİN YIL YAŞASIN DEMEYE ALIŞTIK.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL