Uzunköprü Haberleri Okuma Sayısı: 27

MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR, AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Aşure gününün yaklaşması, vatandaşları heyecanlandırmaya başladı. İslam için önemli aylardan Muharrem ayı ne zaman? Aşure günü ne zaman olacak sorusu, 2024 Muharrem ayına yaklaşırken Müslüman kesim tarafından sıkça sorulmaya başlandı…

MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR, AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Aşure gününün yaklaşması, vatandaşları heyecanlandırmaya başladı. İslam için önemli aylardan Muharrem ayı ne zaman?

Aşure günü ne zaman olacak sorusu, 2024 Muharrem ayına yaklaşırken Müslüman kesim tarafından sıkça sorulmaya başlandı. Her yıl Muharrem ayının gelmesiyle beraber evlerdeki aşure tencereleri de kaynamaya başlar. Bu sebeple pek çok vatandaş, Muharrem ayı ne zaman, aşure günü ne zaman diye sorgulamayı da ihmal etmiyor.

Öte yandan bu özel günde oruçlar da tutuluyor. “Allah’ın ayı” olarak nitelendirilen Muharrem ayının başlangıcı, 2024 hicri takviminin ilan edilmesiyle netleşti. Peki, aşure günü ne zaman 2024 içinde Muharrem ayı ne zaman başlıyor ve bitiyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2024 yılı hicri takvimi ile birlikte Muharrem ayı tarihleri netleşti. 2024 Muharrem ayı ne zaman diye soranların bilmesi gereken detay ortaya çıktı.

2024 MUHARREM AYI NE ZAMAN OLACAK?

Muharrem ayı nedir, ne zaman başlıyor ve bitiyor diye soranlar için detaylı bir rehber hazırladık.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yapılan vakit hesapları sonucunda, 2024 hicri yılbaşının tarihi açıklandı.

Açıklamaya göre; 2024 hicri yılbaşı, 7 Temmuz 2024 Pazar gününe denk geliyor. Bu tarih, Muharrem ayının da başlangıcı olacak ve aynı zamanda Hicri takvimin yeni yılının ilk gününü işaret ediyor.

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN 2024?

Hicri yılbaşı tarihinin belirlenmesiyle, 2024 yılında kutlanacak olan Aşure gününün tarihi de netleşmiştir.

Buna göre, 2024 yılında Aşure günü 17 Temmuz Çarşamba gününe denk gelecek ve bu özel gün, o tarihte idrak edilecek.

MUHARREM AYI ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuya dair şu detayları paylaştı;

Peygamber efendimiz Muharrem ayının 9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ancak Muharrem ayının sadece 10. gününü oruçlu geçirmek mekruhtur.

Yalnızca Aşure günü oruç tutulması Yahudilere benzeme endişesi taşıdığından mekruh olarak kabul edilmiş, Muharrem ayının 10. günü ile beraber 9. veya 11. gününü de oruçlu geçirmek tavsiye edilmiştir.

Peygamberimiz (S.A.S.) “Muharremin 9. ve 10. günü oruç tutunuz. Yahudilere muhalefet ediniz” demiştir.

Ayrıca Hz. Muhammed (S.A.V) Muharrem ayı orucuyla alakalı, “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan Muharrem ayında tutulan aşure orucudur… (Müslim, “Sıyâm”, 202) demiştir.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL