Siyaset Uzunköprü Haberleri Okuma Sayısı: 773

BİLGİN:BAŞKAN BECAN EVELEMEDEN, GEVELEMEDEN ÇIK AÇIKLA

Adalet Kalkınma Partisi Uzunköprü İlçe Başkanı Kadir Bilgin,Yönetim kurulu üyeleri,  Kadın Kolları, Gençlik Kolları, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclis üyesi, İl yönetim Kurulu üyesi İsmail Akalın’la birlikte 26 Şubat..

BİLGİN:BAŞKAN BECAN EVELEMEDEN, GEVELEMEDEN ÇIK AÇIKLA

Adalet Kalkınma Partisi Uzunköprü İlçe Başkanı Kadir Bilgin,Yönetim kurulu üyeleri,  Kadın Kolları, Gençlik Kolları, Belediye Meclis üyeleri, İl Genel Meclis üyesi, İl yönetim Kurulu üyesi İsmail Akalın’la birlikte 26 Şubat 2021 Cuma Günü Bülbül korusunda basın açıklaması yaptılar.

 

Başkan Kadir Bilgin, Şubat ayı belediye meclisinde,“Dallık alanının özel ağaçlandırma konu edilerek %80’ini firmalaraverilecek. Meşe ormanlarını kökleyecekler, ağaçları söküp atacaklar”diyerek belediye başkanı tarafından gündeme getirilen ve konunun aktarılış itibari ile o an Ak Parti Belediye Meclis üyelerimizin ve hatta ilçe başkanı olarak şahsımın da karşı çıkmaktan geri durmayacağı, Bülbül Ormanı Özel Ağaçlandırılma başvuruları üzerine ilgili meclisin ardından ivedilikle orman il müdürlüğü ile irtibata geçerekkonuya dair bilgiler aldım.

Ülkeme, ilçeme hizmet etme yolunda bana verilen bir onur olan AK Parti ilçe başkanlığı görevini yürüttüğüm dönem içerisinde yapmış olduğum açıklamalardaUzunköprü halkına yönelik hep net oldum.

Bülbül Ormanı konusunda da bu duruşumu bozmayarak edindiğim bilgiler doğrultusunda;

Özel ağaçlandırma çalışmasına yönelik başvuruların olduğunu, başvuru alanının 2Bin 500 dönüm arazi ile sınırlı olup iddia edilenin aksine bülbül ormanının %80’ine değil,  %20’sine tekabül ettiği,Uzunköprüler tarafından mesire alanı olarak kullanılan dallık alanı kapsamayacağı ve bu alanın mesire alanı olarak tescil edileceği bilgilerini sizlerle paylaştım.

Sonrasında anlamsız şekilde,

Belediye Başkanlığını ilçeye hizmet etmekten ziyade kendisine siyasi gelecek hazırlamak için kullanan Özlem Becan’ın, sözde Bülbül Ormanını müdafaa kisvesi altında, saf ve temiz duygularla o gün, o sergide bulunan insanların da duygularını sömürmek suretiyle düzenlemiş olduğu siyasal müsameresine hep birlikte izledik.

Belediye başkanı ve CHP İlçe Başkanının hayali senaryolar üzerine kurguladıkları söylemlerin de, kamuoyunu yanıltmaya yönelik itham, soru ve açıklamalarına şahit olduk.

Değerli basın mensupları ve sevgili Uzunköprülüler;

Belediye Başkanı Özlem Becan’ın iddiasının aksine, ne AK Parti İlçe yönetim kademelerin de bulunan arkadaşlarımın, ne de il genel ve belediye meclis üyesi arkadaşlarımın,“Orman İşletme tarafından Bülbül Ormanının Belediyeye teklif edildiğini ve belediyenin ise bu teklifi kabul etmediği”yönünde bir açıklaması, hatta iması dahi olmamıştır.

Bu söylem tamamen belediye başkanının, mağdur rolü üstlenmek için zihninde kurgulayıp, yalanlar üzerine yazdığı bir senaryodur. Eğer ki, partimiz haricinde Uzunköprü kamuoyunda başkanın iddia ettiği gibi bir söylem gelişmişse de bunun muhatabı AK Parti değil, her geçen gün Uzunköprülülerin güvenini yitiren şahsıdır.

Diğer bir konuda Belediye Başkanının sanki günah çıkarmak istermişçesine üzerine basa basa, özel ağaçlandırma çalışmalarından belediyenin haberinin olmadığını, onlara sorulmadığını anlatmasıdır.

Görev başarı kıstasını sosyal medya beğeni sayıları olarak gören, ilçemize hizmet için harcaması gereken vakti sosyal medyada kim ne paylaşmış araştırması içerisinde harcayıp ona buna laf yetiştirmek için tüketen bir belediye başkanının,Özel ağaçlandırma çalışmalarından da haberi olmaz, Belediyenin tarafı olduğu mülkiyet davasından da haberi olmaz, bu davanın sonuçlandığı tarihtendahi haberi olmaz, olamaz.Bu da zaten anlaşılır bir durumdur.

Bu kadar bihaber oluşunun ardındaneline mikrofonu alırsan da, 2007 yılında açılan mülkiyetdavasıyla belediyenin alakası yokmuş gibi anlatır, 2020 yılında sonuçlanan davayı 2016 yılında bitti diye insanlara aktarırsın.

Değerli basın mensupları ve sevgili Uzunköprülüler;

25.04.1979 yılında yapılan tapulama sonrasında Bülbül Ormanı koru ve mera vasfı ile Uzunköprü Belediyesi adına tespit edilmiş, 2007 yılında ise Orman Genel Müdürlüğü ve Belediyemiz arasında mülkiyet davasına konu olmuştur. Bu davada Belediye Başkanının dediği gibi 2016 yılında değil, 2020 yılının Temmuz ayında kadara bağlanmış ve mülkiyeti davacı olan Orman Genel Müdürlüğüne geçmiştir.Dile kolay 13 yıllık bir dava süreci.

Şimdi ben sormak istiyorum. Bu 13 yılın 11 yılında CHP’li bir belediye başkanı tarafından yönetilen Uzunköprü Belediyesi, Bülbül Ormanının bu gün özel ağaçlandırmaya konu edilen bozuk orman vasfında ki yerlerinin iyileştirilmesi için ne yapmıştır?

Gerçi, Ercan Çobanoğlu ve Enis İşbilen başkana haksızlık etmeyelim.En azından onlar bu ormanın özel ağaçlandırmaya konu edilmemesi için yargı süreci başlatıp, mülkiyet davası sürecini de takip etmişlerdir. Özlem Becan’ın ise değil davayı takip etmek, belediye karşı açılmış davadan haberi dahi yoktur.

Sonrasında,halkın iradesinin vücut bulmuşhali olan Belediyenin rızası sorulmadan bu işler nasıl oluyor diye çıkıp konuşuyorlar.  Sen halkın iradesi sonucunda seçilmiş bir belediye başkanı olarak görevini layıkıyla yerine getirsen, zaten şikayet edeceğin bir durum da ortada kalmayacaktır.

Birde çıkmışlar, sesiz sedasız Bülbül Ormanı gece yarısı operasyonu ile şirketlere peşkeş çekiliyor diye serzenişte bulunuyorlar. Belediyenin davasını takip etmekten aciz kalan arkadaşların özel ağaçlandırma müracaatlarının yapılış ve ilerleyiş şekline dair bilgi fukarası olmaları aslında garipsediğimiz bir durum olmamıştır.

Özel ağaçlandırma müracaatları, uzun zamandır her yılın Nisan ve Eylül aylarında e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Köyler ve Belediye mücavir alanları içerisinde yer alan orman arazilerine dair yapılan başvurular arasında ki fark, başvuru sonrasındaköylerde askı sürecinin işletilip ikamet önceliği bulunan vatandaşlarımıza yönelik bilgilendirme yapılmasıdır. Belediye mücavir alanlarında yer alan başvurularda ikamet ayrıcalığı yoktur, özel ağaçlandırma müracaatlarında ki öncelik, e-devlet üzerinden yapılan başvuru sıralaması üzerinden tespit edilir.

Bu kuralda Nisan ve Eylül ayında yapılan2020 yılı müracaatları öncesinde zaten aleni olarak ortadadır. Bu kural doğrultusunda özel ağaçlandırma başvurusu yapmak isteyen yatırımcılar, sadece Bülbül Ormanı özelinde değil, ülkenin her bir köşesinde ki müracaatlarında,özellikle de belediye mücavir alanlarında yer alan başvurularında, önceliğini eline geçirmek için 1 Nisan ve 1 Eylül tarihlerine girdiğimiz ilk dakikalarda bir birleri ile yarışırlar.Başvurularıgece yarısı operasyonu olarak adlandıran araştırma yoksunu kişilerin bilmediği, yada bilip de gizlediği gerçekte işte tamda budur.

AK Parti Uzunköprü İlçe Başkanı sıfatıyla tarafıma yöneltilen sorulardan birisi de, başvurusu olan şirketin kim olduğu ve bizimle bağlantısı olup olmadığıdır.

Bülbül Ormanı’na yönelik Nisan 2020 tarihinde yapılan başvuruların mülkiyet davasına konu olduğu gerekçesiyle il müdürlüğü tarafından reddedilmesi sonrasında, yıl içerisinde ki 2’nci başvuru tarihi olan Eylül ayında 6 yatırımcı tarafından 9 başvuru yapılmıştır.

Şirketlerin ismini tek tek açıklamak doğru olmadığı için, ben Belediye Başkanı ve CHP ilçe başkanının merak ettiği konuyu söyleyeyim,

6 şirket arasında e-devlet üzerinden yapılan müracaatalar da ilk önceliği Uzunköprü’den bir firma kazanmış, kazanan firmanın sahibi de an itibari ile AK Partinin aktif üyesi, önce ki dönemlerde ilçe yöneticiliği de yapmıştır. Başvuru sıralamasın da ikinci sırada ise, yani Uzunköprülü firmanın müracaatını çekmesi durumunda öncelik hakkı kazanacak olan firma Ankara’dandır.

Türkiye’nin çeşitli bölge ve illerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her yatırımcının, STK’ların, derneklerin, birliklerin, meslek odalarının ve hatta Uzunköprü Belediyesinin e-devlet üzerinden müracaat yapabileceği ve kim olduğuna bakılmaksızın başvuru zammına göre öncelik kazanacağı bir sistemde, peşkeşten, adam kayırmaktansöz edilebilir mi arkadaşlar? Bunları duyan da özel ağaçlandırma desteklerinden yararlanan CHP’li yada farklı partili bir tane yatırımcı yok sanacak.

Bakın ben bir çırpıda açıkladım, şimdi sıra onlarda.

Atatürk Kültür Merkezinin bir kısmına yapılan doğalgaz işinin verildiği firma ile belediye başkanı Özlem Becan ve eşinin bağlantısı nedir?

Belediyemizce teklif toplama usulü ile verilen bu iş için, ilçemizden neden bu firma harici kimseden fiyat alınmamış, teklifler özellikle ilçe dışından bulunan firmalardan toplanmıştır?

Bu Doğalgaz firmasının belediyeye yaptığı iş haricinde, farklıiş bağlantıları kurabilmek için bir takım görüşmeleriniz olmuş mudur?

Uzunköprü Kamuoyunda tartışılan bu konuları evelemeden, gevelemeden çıkın açıklayın.

 

Tekrardan konumuza dönecek olursak, belediye mücavir alanları içerisinde habersiz kuş uçurtmaması gerekirken, her şeyden bihaber olan bu arkadaşlar kalkmışlarbirde AK Partinin Bülbül Ormanı’na dair kimin yanında olduğunu sorguluyor.

Bilmiyorlar ki; onların görev başındayken dahi haberdar olmadıkları, iki tane fidan dikmekten geri durdukları Bülbül Ormanına yönelik, AKParti ve Belediye Başkan adayımız Azbiye Ataş projeler geliştirip 2019 seçim beyannamesinde yer vermiştir.

Biz Uzunköprü halkı neredeyse orada yer aldık, ne istiyorsa mücadelemizi o yöne doğru çevirdik. Bu güne kadar olduğu gibi Bülbül Ormanı içinde duruşumuz bu istikamettedir.

Özel Ağaçlandırma Çalışmalarına ilişkin yönetmelik açık ve nettir. Bu gün Bülbül Ormanının özel ağaçlandırmaya konu edilmemesi isteminde bulunan her kesimin dile getirdiği çekinceler, zaten ilgili yönetmelikte de engel teşkil etmektedir. Yine özel imar – ihya adı altında yapılacak olan yapılar bu yönetmeliktedepo, konteyner, prefabrik bekçi evivs şeklinde belirlenmiştir.

Orman İl Müdürlüğü bu genelge kapsamında başvuruları değerlendirip 9 Bin Dekar Bülbül Ormanının, 2 Bin 500 dekar başvuru alanından özel ağaçlandırmaya uygun olmayan bölgeleri kapsam dışına çıkarmaktadır.  Kapsam dışında çıkarılan alanlar arasında ağaç yoğunluğunun bulunulduğu ve mera olarak kullanılan bölgeler de yer almaktadır.   Dallık alanı olarak kullandığımız bölgeye yönelik ise zaten başvuru yoktur. Olsa da kabulü mümkün değildir.

Tabi ki süreci incelediğimizde keşke demekten kendimizi alıkoyamadığımız durumlar vardır.

Uzun yıllardır Uzunköprü Belediyesinin sorumluluğunda bulunan Bülbül Ormanı içinkeşke projeler hazırlayıp, orman vasfını yitiren bölgelere de toprakları fidanlarla buluşturabilseydik.

Hadi onu yapamadılar da keşke,hülle yoluyla belediye bünyesine şirket katmanın dahi hesabını yapan Belediye Başkanımız, kıymetli vaktinden Uzunköprü için ayırıp belediyemiz adına özel ağaçlandırma müracaatı yapsaydı da, bizi de peşine katıp Kent Ormanı oluşturmak için Orman Genel Müdürlüğünün yolunu tutsaydı.

Anlayacağınız keşke dediklerimiz saymakla bitmez.

Aslında meselenin özeti şudur. Uzunköprü’nün sorumluluğu üstlenmeye heves edenlere anlaşıldığı üzere bu yük ağır gelmiştir. Bu gün Bülbül Ormanı için yükselen isyanın sebebi de, sürecin buraya gelmesinin nedeni bellidir. Kurmuş olduğum cümlelerin öznesi de gizli değildir. Sorumlu Uzunköprü Belediyesini yönetendir, sorumlu belediye Başkanı Özlem Becan’dır.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL