Uzunköprü Haberleri Okuma Sayısı: 29

“SİVAS’I UNUTMA, UNUTTURMA”,

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uzunköprü Şubesi tarafından Sivas Katliamının 31’inci yıldönümü dolayısıyla yapılan açıklamada, “2 Temmuz Katliamı, laik ve demokratik Cumhuriyet’e vurulan ağır bir darbedir.  Tartışmasız, gerici bir isyandır. Bu..

“SİVAS’I UNUTMA, UNUTTURMA”,

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uzunköprü Şubesi tarafından Sivas Katliamının 31’inci yıldönümü dolayısıyla yapılan açıklamada, “2 Temmuz Katliamı, laik ve demokratik Cumhuriyet’e vurulan ağır bir darbedir.  Tartışmasız, gerici bir isyandır. Bu isyanın unutulması, unutturulması mümkün değildir. Tüm bu nedenlerle, 2 Temmuz Katliamından çıkarılacak dersler çok önemlidir” denildi.

 

 

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Uzunköprü Şubesi’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sivas Katliamının 31. yıl dönümünü büyük hüzünle ve acıyla idrak ediyoruz. 33 aydınımızı yakan zihniyet laik, demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı Cumhuriyetimize saldırmıştı, bunu çok iyi biliyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş ve kuruluş sürecinin esaslarını Sivas Kongresi ile Sivas’ta ilan etmişti. “Tam bağımsızlık” ilkesi; laik, demokratik, sosyal, üniter ve hukuk devleti özelliklerini kapsayan ulus devletin, yani, Türkiye Cumhuriyeti’nin habercisiydi.

Sivas, bu anlamda Cumhuriyet Devrimi’nin en önemli kavşağıdır. Önemli kalesidir, önemli kilometre taşıdır.

Yıllarca, siyasi iktidarlarca beslenen gerici yapıların “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak!” sloganlarını unutmadık. Oy uğruna Sivas Katliamına seyirci kalanlar; ülkemizi tek kişi yönetimine taşımış, parlamenter çoğulcu sistemi ortadan kaldırmış, Gazi Meclis’in itibarını yok etmiş ve Atatürk Devrimi kazanımlarına savaş açmıştır.

2 Temmuz Katliamı, laik ve demokratik Cumhuriyet’e vurulan ağır bir darbedir.  Tartışmasız, gerici bir isyandır. Bu isyanın unutulması, unutturulması mümkün değildir. Tüm bu nedenlerle, 2 Temmuz Katliamından çıkarılacak dersler çok önemlidir:

Laiklik ilkesi; toplumsal barışın, huzurun ve bütünlüğümüzün vazgeçilmezidir.

Gerici, bölücü, iş birlikçi güç odaklarına ve yapılanmalarına artık izin verilmemelidir.

Devrim Kanunları mutlaka uygulanmalıdır.

Parlamenter sisteme, özgürlükçü, çoğulcu siyasi yaşama yeniden geçilmelidir.

2 Temmuz Katliamında yitirdiğimiz aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Ailelerine, sevenlerine ve tüm ulusumuza tekrar sabır ve başsağlığı diliyoruz.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL