Uncategorized Okuma Sayısı: 79

YÜZDE 30 ZAM ASLA KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR.

Uzunköprü Çakmak Barajı Sulaması Sulama Kooperatifi Başkanı Ünal Çelebi, yüzde 30’luk zam geri çekilmelidir. Ünal Çelebi, Öncelikle bölgemizde devam eden buğday hasadı dolayısıyla başta üreticilerimiz olmak üzere tüm herkese kazasız,..

YÜZDE 30 ZAM ASLA KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR.

Uzunköprü Çakmak Barajı Sulaması Sulama Kooperatifi Başkanı Ünal Çelebi, yüzde 30’luk zam geri çekilmelidir.

Ünal Çelebi, Öncelikle bölgemizde devam eden buğday hasadı dolayısıyla başta üreticilerimiz olmak üzere tüm herkese kazasız, belasız, bol kazançlı, çiftçinin alın terinin karşılığını aldığı bir hasat dönemi diliyorum.

Bu hasat döneminde ortaya çıkan fiyatlar kesinlikle yaşamsal bir  fiyat olmamakla birlikte, bu fiyatlara ek olarak  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun aldığı tarımsal üretimde elektriğe konulan yüzde 30 zam ise asla kabul edilebilir değildir.

Tarımda maliyetlerin azaltılması ve üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımsal üretimde kullanılan elektrikte, sulanan ürünlerde maliyetleri daha fazla artıracak, üretimde sürdürülebilirlik riske girecektir.   Bizde ekilebilir alanın azlığı maliyetimizi son derece yukarı çıkarmaktadır. Bu durumun altından çıkmamız imkansızdır.  Bu yüzdendir ki gıda güvencesinin sağlanması bakımından yüzde 30’luk zam geri çekilmelidir.

Kaldı ki Edirne ilinde yaklaşık 20.000 dekar çeltik arazisinin sulamasını gerçekleştiren Tunca Nehri  yağış azlığı ve aşırı sıcaklara bağlı buharlaşma nedeniyle düşen debisi, çeltik üreticilerini olumsuz etkilemektedir.

Korkumuz odur ki; Tunca Nehri’nin bu durumunun bir benzeri maalesef Meriç nehri içinde geçerlidir. Geçen yaz döneminde yağışlarımız azdı. Kış döneminde yağış aldık ama o da ekili ürünlerin ihtiyacını giderecek seviyede oldu. Yani toprağın çok doyuma ulaşacağı, çok kuvvetli yağışlar almadık.

Bu yüzdendir ki bir an önce vakit kaybetmeden  su salımı konusunda Bulgaristan tarafı ile görüşmeler yapılmalıdır. Bu konuda bakanlık nezdinden bir takım yazışmaların yapıldığını duyduk. Ancak durumun kesinlik kazanması  adına Cumhurbaşkanlığı nezdinde  görüşmelerin yapılması tarafındayım.

Bir başka hususta Meriç Nehri’nden Çakmak Barajına su aktarmamıza olanak sağlayacak pompa istasyonu ve su aktarma kanalımızın yavaş ilerlemesidir. . Kuraklık halinde kış aylarında Meriç Nehri’nden Çakmak Barajına depoladığımız suyun kullanımına olanak sağlayan bu istasyonunda bir an önce tamamlanası olmazsa olmazımızdır. Bu konuda şu anda yüklenici firmanın hala işe başlamaması ve söz verilen teslim süresinin de uzayacak  olması üreticilerimizi üzmektedir.

 

Yine son olarak ilçemizde çeltik ekim komisyonu başkanlığı nezdinde yürütülen ve 25 Haziran tarihinde sona eren başvurulara göre Uzunköprü genelinde 70.000 dölüm alanda çeltik ekim müracaatı alınmıştır.  Ben ayrıca  20 yıldır  onurlu şekilde resmi komisyon üyesi olarak  çeltik üreticilerimiz tarafından seçilip görev yapan   bir üretici temsilcisiyim. Bu son yıllara bakarak %16 oranında bir artış gibi gözükse de Çakmak Barajı Sulama Kooperatifi olarak maalesef istediğimiz seviyede değildir. Bunun nedeni ise  Çakmak Barajı inşaatının şu ana kadar 23 bin dekar alanı sulayabilecek 1. kısmı bile henüz tam anlamıyla bitirilmemiş olmasıdır.

Daha önce 2023 yılı sonunda Sığırcılı hattı ve eski köy hattı olan 50.000 dekarın devir teslim işlemlerinin yapılacağının sözünü aldık, ancak gerçekleşmedi.  Eğer üretim olursa bizlerin maliyeti de düşer. Küresel iklim değişikliğinin bu denli kendini gösterdiği, 1 damla suyun bile çok önemli olduğu günümüzde Çakmak Barajı’na bütçeden daha fazla kaynak ayrılmalıdır. Bu konuda özellikle siyasilerimizden gerekli desteği arzu ediyoruz.  Gelsinler bu baraja ve bu projeye sahip çıksınlar. Her zaman ifade ettiğimiz gibi su bölgemizin kurtuluşu  sudur. Ve  suyun da bölgemize verecek yatırım Çakmak Barajının kendisidir.’’dedi

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL