Köşe Yazarlarımız Okuma Sayısı: 448

SERDAR MANGA YAZDI:YALÇIN KARATEPE DEĞİL AYKUT ERDOĞDU

Tarih 20 Haziran 2024. IYI Parti ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı Prof.Ümit Özlale Dünya Gazetesindeki köşesinde şöyle diyor: “Erdoğan ve Özel arasında yapılan görüşmeden anlıyoruz ki, kalkınma planı ve orta..

SERDAR MANGA YAZDI:YALÇIN KARATEPE DEĞİL AYKUT ERDOĞDU

Tarih 20 Haziran 2024. IYI Parti ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı Prof.Ümit Özlale Dünya Gazetesindeki köşesinde şöyle diyor: “Erdoğan ve Özel arasında yapılan görüşmeden anlıyoruz ki, kalkınma planı ve orta vadeli programa bir destek isteniyor. Yıllar yılı kalkınma ekonomisi dersini vermiş bir akademisyen olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu planının iki eksiği var. ‘Kalkınma ve Plan’ ”

Tarih 24 Haziran 2024. CHP gölge kabinesi ekonomi bakanı Prof.Yalçın Karatepe AK Parti iktidarı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bakanlıkta 4 saat 15 dakikalık bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı ertesi açıklama yapan Karatepe “Görüşmede 4 ana talep ilettik. Asgari ücrete ara zam, emekli aylıklarına ciddi artış yapılması, Tarımsal desteklerin artırılması ve vergide adaletsizliğin giderilmesi. Ancak 4 saatin sonunda acı reçeteyi yine vatandaşa çıkaran anlayışlarında bir değişim iradesi olmadığını maalesef gördük” derken Bakan Şimşek ise Ekonomi yönetimimiz ne yaptığını biliyor. Öngördükleri takvim kusursuz şekilde işliyor.” değerlendirmesinde bulundu. CHP’nin eczacı Genel Başkanıysa toplantıya dair  “Bu krizi bütün dünya yönetebilirken, yönetmeyen, çok bilen anlayış yarattı. Aynı dilden konuşmuyoruz diye yorum yaptı.

Tarih 1 Temmuz 2024. Bakan Şimşek Bloomberg TV canlı yayınında vergi paketinden asgari ücrete değin çok sayıda açıklama yaptı ve bana göre yüzlerce satır arasıyla dolu söylemlerinin en dikkate alınması gereken paragrafı şuydu:  “Son aylarda kaynak girişi güçlü oranda arttı. Şu an bu kaynak girişini nasıl yönetiriz onunla uğraşıyoruz. Sisteme çok Döviz girince aşırı TL basıyorsunuz. Bu da likidite fazlası yaratıyor. ”

Bakan Şimşek farkında olmadan hızlıca CHP iktidarının altyapısını hazırlıyor. Derdi ne AKP nede RTE. Kaldıki rahmetli Kemal Derviş üstadımdan da gördümki; küresel sistemi bilen bir yapısal finansçıdan politikacılık beklemek sırf estetik ve matematik yetisi yüksek bir terziden mimarlık yapmasını beklemek gibi abes olur. Bakan Şimşeğin reel hale getirdiği OVP sonuçta CHP iktidarına yarayacak iddiamı koruyorum. Rahmetli Derviş’in hazırladığı program nasilki AKP ye bol girdili hazine ve tencereden 22 yıllık iktidar getirdiği gibi diye parantez açıp esas hususa geleyim.

Yalçın Karatepe iyi bir iktisat akademisyeni ama saha deneyimi yok. Aynı Ümit Özlale hoca gibi. Türkiye ekonomisindeki asli sorunun kaynak yaratmak değil kaynak yönetebilmek olduğunu algılayamiyorlar. Şimşek gibi HFT mekanizmalarında saha tecrübesi olmadıkları için  enstrümantal program yapabilmeleri mümkün değil. Dolayısıyla çok yakın CHP iktidarında sürdürülebilir büyümeye yönelik milli kasa yönetimini, finansal enstrümanlar üretip rantsal programlarla yapabilecek kabiliyette olan tek CHP’li isim bence Aykut Erdoğdu’dur.

Sayın Başkan Özgür Özel’in CHP ekonomi politikalarını Walt Whitman Rostow’a ait ‘‘İktisadi Büyümenin Aşamaları’’ kuramına göre yapılandıracak yeni bir kadroyu (bana göre) 2025 erken seçiminden önce mutlaka oluşturmalıdır. Çünkü kanaatımca bakanı Şimşeğin yürüttüğü ekonomi programı Erdoğan’ı başkanlık sisteminden yarı başkanlık yada türevi bir sisteme geçişe mecbur bırakacak ve Sn.Özel ne parlementer sisteme nede mevcut başkanlık modeline uygun olmayan realistik bir ekonomi programı yürütme zorunluluğuyla yüzyüze kalacaktır. Milletin çoğunlukla alerjisi olan CHP içindeki sözde sol ama gerçekte geleneklerine bağlı halktan kopuk snop bir kitle seleflerinde olduğu gibi kendisini Sosyalist Enternasyonel Birliğinin ekonomi programlarını uygulamaya zorlayacak ve bu durum terekeyi terk etme anlamı taşıyacaktır. Bu vesileyle  Eczacı başkan Özelîn Walt Whitman Rostow kuramlarını şimdiden öğrenip Erdoğdu’ya pragmatik zeminler hazırlaması  gerekir görüşündeyim acizane.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL