Uzunköprü Haberleri Okuma Sayısı: 62

MÜCADELEMİZ AYNI KARARLIKLA DEVAM EDECEK

Edirne’de kuraklık ve tarımsal sulamaya bağlı olarak su seviyesi düşen, Türkiye-Yunanistan sınırını oluşturan Meriç Nehri’nde, akışın hızlandırılması ve kanallara su iletiminin sağlanması için temizlik çalışması yürütülecek. Sınır hattında bulunan Uzunköprü..

MÜCADELEMİZ AYNI KARARLIKLA DEVAM EDECEK

Edirne’de kuraklık ve tarımsal sulamaya bağlı olarak su seviyesi düşen, Türkiye-Yunanistan sınırını oluşturan Meriç Nehri’nde, akışın hızlandırılması ve kanallara su iletiminin sağlanması için temizlik çalışması yürütülecek.

Sınır hattında bulunan Uzunköprü ilçesi Çakmak köyü yakınındaki pompa istasyonuna suyun sağlıklı aktarılması ve tarımsal sulamanın sağlanması için nehir yatağında çalışma yapılacak.

Bölgede incelemelerde bulunan Edirne Valisi Yunus Sezer, Çakmak Barajı Sulama Kooperatifi Başkanı Ünal Çelebi ile DSİ ekiplerinden bilgi aldı.

Vali Sezer, “Orada bir çalışma yapıp nehrin suyunu bu tarafa alacağız. Su buraya pompa istasyonuna gelecek ve oradan sulama kanallarına basılacak. Tarımsal sulama yapılması için Ergene Nehri’ne aktarılacak. Nehir havzasında bir çalışma yapılarak su biraz bizim tarafa yönlendirilecek.” ifadelerini kullandı.

Sezer, bölgede binlerce dönüm toprağı suyla buluşturacak Çakmak Barajı’ndaki çalışmaların da kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.

Kış aylarında Meriç Nehri’nden baraja su basılacağını belirten Sezer, “Yaklaşık 1,5 kilometrelik iletim hattı var, o da bitirilecek. Bundan sonra bir sorun çıkmayacak.”

 

“SAYIN VALİMİZ YUNUS SEZER, BİZLER İÇİN ŞANSTIR”

Çakmak Barajı Sulaması Sulama Kooperatifi Başkanı Ünal Çelebi, Vali Yunus Sezer’in Edirne için bir şans olduğunu ifade ederek, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “4 Temmuz Perşembe günü çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere ilçemize gelen Sayın Edirne valimiz Yunus Sezer programında olmamasına rağmen çakmak barajı sulama kooperatifi başkanımız Ünal Çelebi’nin davetini kırmayarak Meriç nehri P1 pompa istasyonunu görmeye gelmiştir. Burada başkanımız Ünal Çelebi sayın valimize Meriç Nehri’nden su salımı konusunda görüşmüş ve kendisinden konu hakkında yardım talep etmiştir. Ayrıca devam eden sulama kanalının bir an önce bitirilmesi adına DSİ bölge müdürlüğü yetkilerine talimat vermiştir. Projenin en başından beri takip eden ve bizlere destek veren sayın valimize bir kez daha yoğun programına rağmen bizi kırmayarak üreticilerimizin sorunlarına el atmasından dolayı üreticilerimiz adına çok teşekkür ediyorum. Bizlerin tüm mücadelesi bir an önce verimli topraklarımızın suyuyla buluşmasıdır ve mücadelemiz aynı kararlıkla devam edecektir” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL