Uzunköprü Haberleri Okuma Sayısı: 209

GÖLET SULAMALARINDAN PLANLANDIĞI ŞEKİLDE FAYDALANILAMIYOR……

DSİ Em. Böl. Müd. Yrd.DSİ Em. Böl. Müd. Yrd. Yük müh Hüseyin ERKİN Gazetemize yaptığı değerlendirmede:DSİ bölge müdürlüğü sahasında halen işletmede olan 46 sulama göledinin  44 adedi 1971 – 2002..

GÖLET SULAMALARINDAN  PLANLANDIĞI ŞEKİLDE FAYDALANILAMIYOR……

DSİ Em. Böl. Müd. Yrd.DSİ Em. Böl. Müd. Yrd. Yük müh Hüseyin ERKİN Gazetemize yaptığı değerlendirmede:DSİ bölge müdürlüğü sahasında halen işletmede olan 46 sulama göledinin  44 adedi 1971 – 2002 yılları arasında inşa edilmiştir. Gölet inşası konusunda iller arasında DSİ nin en fazla gölet yaptığı illerden biride Edirne ‘dir. İki gölet 2008-2017 arasında işletmeye açılmış halen inşası devan eden 4 gölet çalışmaları devam etmektedir.

DSİ nin bölgemizde ilk yaptığı gölet 1971 yılında işletmeye açılan Uzunköprü Kavacık göledidir. Göletler yıllık gelen suların depolanarak kullanılması gereken su yapılarıdır. Önceki yıllarda Köy Hizmetleri tarafından yapılan sulama göletlerinin de çoğu sulama yapılır durumda değildir. Ney azık ki son yıllarda göletler layıkıyla sulama yapmamaktadır.Gelen sular buharlaşarak uçmakta yada dolu savaklardan kış aylarında akmaktadır. Halen işletmede gözüken sulama göletlerinde 46 milyon su depolanabilmektedir. Bu sular layıkıyla kullanıldığı takdirde 42 bin dekar tarım arazisi sulanabilecek imkana sahiptir. DSİ inşa ettiği göletleri, sulama sahasındaki köylerde sulama kooperatifi varsa onlara yoksa köy muhtarlığına göletin işletmesini sözleşme ile devreder.Bu sözleşme DSİ ile muhtarlık arasında imzalanır. Sözleşme de ‘’göletin bakım  hizmetleri ve sulamanın işletilmesi kontrolü ve denetimi DSİ tarafından yapılacak.Her yıl ekilecek bitki durumu ve sulama alanı DSİ ye bildirilerek su tahsisi için kooperatif veya muhtarlık bildirim yapacak’’denmektedir. Ne yazık ki son on yıllarda bu sözleşme hükümlerine uyularak işletme yapılamamaktadır. Gerçi önceki yıllarda yapılan göletlerin bazılarının rezervuar sahaları erozyondan dolayı mil ve rusubatla dolmuş durumdadır.Hatta bazılarının sualma ağızları tıkandı için DSİ tarafından açılmıştır. Bu göletlerin çoğu cazibe sulamalı olup birkaç tanesi pompajlı sistemle ve borulu sistemle sulanabilir hale getirilmiştir. Bu göletlerin mutlaka planlandığı gibi sulama yapacak konuma getirilmeleri şarttır. Umarım DSİ bu konuda bir çalışma başlatır. Bölgemizde var olan zengin tarım kültürünü kullanarak bu sulamaları aktif hale getirme imkanı vardır. Bilindiği gibi Pandemi döneminde AYÇİÇEĞİ fiyatları hızla yükselmeye başlandı. Bölgemizde yetiştirilmesi en kolay ve en uygun bitki olan Ayçiçeğinin ekiminin mümkün olduğunca bu atıl gölet sulamalarında sulanacak şekilde yapılmasıyla 42 bin dekarlık planlı bir ekim yapılabilir.(İlözel İdaresi denetiminde olan göletlerde bu kapsamda değerlendirilirse bu alan dahada artacaktır)  Bu uygulama İlözel İdaresi ve TRAKYA BİRLİK teşkilatıyla entegre olarak yapılmalıdır. Sulaması olmayan yada arızalı olan sulama şebekeleri DSİ ve İlözel İdareleri katkıları ve çiftçilerin destekleriyle bir iki yılda istenilen kıvama getirilebilir. Aksi halede hazineden harcanan paralarla, DSİ nin yaptığı bu yatırımlar atıl kalmaya devam edecek ve yazık olacaktır. Unutulmasın ki gölet yatırımları sulama alanları, barajlara göre daha küçük olduğu için birim alan başına maliyetleri barajlardan daha yüksektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL