TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 128.854
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 975
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 4
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 946
Uzunköprü Haberleri Okuma Sayısı: 35

CUMHURİYET HALK PARTİSİ 99. YILINI KUTLADI

Türkiye’de kurulan ilk siyasi partisi Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluşunun 99’uncu yıldönümünü kutlarken, Uzunköprü Örgütü’de  Atatürk Anıtı’nda tören düzenledi. Saat 09.30’da başlayan törende CHP  İlçe Başkanı Muammer Çetiner, CHP Uzunköprü  İlçe Kadın..

CUMHURİYET HALK PARTİSİ 99. YILINI KUTLADI

Türkiye’de kurulan ilk siyasi partisi Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluşunun 99’uncu yıldönümünü kutlarken, Uzunköprü Örgütü’de  Atatürk Anıtı’nda tören düzenledi.

Saat 09.30’da başlayan törende CHP  İlçe Başkanı Muammer Çetiner, CHP Uzunköprü  İlçe Kadın Kolları Başkanı Duriye Sezer, CHP Uzunköprü  İlçe Gençlik Kolları Başkanı Armağan Küçün ve Gençlik Kolları Yönetim Kurulu  Üyesi Soner Duyuk tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılarak saygı duruşunda bulunuldu.

Törene CHP İlçe Başkanı Muammer Çetiner, 22-23- Dönem Edirne Milletvekili Rasim Çakır, Belediye Başkanı Özlem Becan, İlçe yönetim kurulu üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri,Belediye Meclis Üyeleri,Kadın Kolları, Gençlik Kolları, çok sayıda partili katıldı.

 

Cumhuriyet Meydanında  saygı duruşu ve istiklal Marşı ile başlayan çelenk sunma törenin  ardından CHP Uzunköprü İlçe Başkanı Muammer Çetiner 99.yıldönümü dolansıyla bir konuşma gerçekleştirdi.

“Kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin siyasi önderi Cumhuriyet Halk Partisi 99 yaşında. Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, ülkemizin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir parti odluğunu söyleyen Çetiner, şöyle konuştu: “Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan Cumhuriyetimizi yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak bugün her şeyden daha öncelikli bir görevdir. Cumhuriyetimizin yüz yıla yaklaşan tarihinin son yılları maalesef büyük bir yıkıma yol açan Tek Adam Rejiminin talan düzeni ile geçmiştir. Demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı yok sayan talan ve tek adam rejiminin sonucunda çok boyutlu bir buhranın ağır tahribatı yaşanmaktadır. Milyonları yoksulluğa mahkum eden bu yolsuzluk düzeni, bir avuç imtiyazlıya ciddi servet transferleri yaparak, halkın olan tüm kaynakları küçük bir sınıfın elinde toplamış, eşitsizlikleri derinleştirmiş, güvencesizliği artırmıştır. Ancak umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek, hukukun üstünlüğüne dayalı hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte zenginleşeceği üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız. Önümüzdeki dönem, talan ve tek adam rejiminin bu ağır tahribatına, bu derin buhrana karşı tüm toplumsal kesimlerle yanıt üreteceğimiz önemli bir tarihi eşiktir. CHP olarak, demokratik ve müreffeh geleceği halkımızla birlikte inşa etme ve toplumsal barışı tesis etmenin tarihi sorumluluğunu taşıyoruz. Tüm hakları yok eden ve toplumu ayrıştırarak kutuplaştıran bugünün iktidarının yıkıcı siyasi anlayışının yerine kamu yararını gözeten, toplumsal barışı güvence altına alacak aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız.  Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında, demokrasi, adalet, üretim ekonomisi, sosyal devlet ve sürdürülebilirliği merkezine alan, toplumsal barışı ve kamu yararını güvence altına alan bir siyaseti inşa etmek idealiyle durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak, hak temelli bir kalkınma hamlesi ile herkesin zenginleştiği ve refaha kavuştuğu, güvenceli ve insan onuruna yakışır bir geleceği kuracak tarihsel mirasa, birikime, gelecek vizyonu ve siyasi iradeye de sahiptir.  Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Kuruluş Yıl Dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir. İkinci yüzyılına giren Cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir. Sorumluluğumuz büyük.

Kararlıyız. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, yine onun eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yüceltilerek yoluna devam edecektir. Kuruluş Yıl Dönümümüz kutlu olsun.”

Buradaki törenin ardından partililer, Atatürk parkında bir araya gelerek kahvaltı etkinliğinde buluştular.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL